هر آشپزخانه ای امکانات و ویژگی هایی دارد که ممکن است، آشپزخانه دیگر فاقد آن ها باشد. بدون شک معمولا فراهم نمودن همه امکانات و تجهیزات آشپزخانه امکان پذیر نیست؛ اما بد نیست بدانیم حضور کدام امکانات در دکوراسیون آشپزخانه، آن جا را به فضایی راحت تر و مناسب تر برای انجام کارهای آشپزی تبدیل می کند.

به همین دلیل تصمیم گرفته ایم ۱۱ پیشنهاد به شما بدهیم؛ که می توانند یاری دهنده شما برای طراحی دکوراسیون و تجهیزات آشپزخانه باشند. با ما همراه باشید.

۱. آشپزخانه کوچک

 

بزرگ تر بودن آشپزخانه، همیشه به معنای بهتر بودن نیست. بسیاری از خانم های ایرانی عاشق آشپزخانه های بزرگ هستند؛ اما اگر درست بیندیشیم، آیا واقعا این بزرگی به معنای زحمت و هزینه بیشتر نیست؟ این موضوع در حالی است که آشپزخانه ای مانند تصویر که تمام امکانات لازم را دارد، نیاز ما را بر آورده می کند.


۲. دسترسی مستقیم به فضای بیرونی در آشپزخانه

 

آشپزخانه ای که به بالکن، تراس و یا حیاط متصل است، نه تنها فضایی برای استراحت فراهم می آورد، بلکه از نظر بصری نیز آشپزخانه را دلبازتر نشان می دهد. اگر این فضای بیرونی به اندازه کافی بزرگ باشد که یک ست ناهارخوری در خود جای دهد، می تواند محیط بسیار جذابی برای صرف شام در کنار خانواده و دوستان باشد. ضمن اینکه این ارتباط با بیرون، می تواند بهترین تهویه برای محیط آشپزخانه باشد.


۳. نورگیر سقفی در آشپزخانه

 

 

حضور نور طبیعی در آشپزخانه، هم از لحاظ عملکردی و تأمین روشنایی و هم از نظر بهداشتی، از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر آشپزخانه شما چنین امکانی ندارد، با نورگیر سقفی می توانید آن را جبران کنید.


۴. نورپردازی زیر کابینت آشپزخانه

 

 


علاوه بر نور طبیعی، نور مصنوعی نیز از دیگر تجهیزات آشپزخانه است. یکی از انواع نورپردازی هایی که در آشپزخانه به کار می رود، نورپردازی زیر کابینت است؛ که هم نور محیطی مناسب و هم نور موضعی لازم برای انجام کارهای روزانه را فراهم می نماید. ضمن اینکه این نوع نورپردازی، زیبایی دکوراسیون آشپزخانه شما را دوچندان می کند.


۵. سینک ظرفشویی در دکوراسیون و تجهیزات آشپزخانه

 

 


اگر بیشتر ظرف ها را با دستتان می شویید، سینک دوقلو از ضروریات آشپزخانه شما است؛ اگر از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید، سینک تکی کارتان را راه می اندازد. اما نباید فراموش کنید، سینک دوقلو برای کارهایی غیر از شستن ظروف، مانند شستن میوه و سبزیجات نیز بسیار مفید است.


۶. سینک آماده سازی در تجهیزات آشپزخانه

 

 

 


اگر امکان این را داشته باشید که علاوه بر سینک ظرفشویی، یک سینک برای شستن میوه ها و سبزیجات در جزیره یا کانتر آشپزخانه خود نصب کنید، انجام کارها بسیار آسان تر خواهد شد؛ مخصوصا اگر دو نفر هم زمان در حال کار در آشپزخانه باشند.


۷. دو سینک در آشپزخانه

 

 

 


یک پیشنهاد دیگر برای خانواده های شلوغ یا پر رفت و آمد در تجهیزات آشپزخانه ، نصب دو سینک بزرگ به صورت جدا از هم در آشپزخانه است. این سیستم فضای بیشتری اشغال می کند؛ اما کار شما را بسیار آسان تر می نماید.


۸. دو ماشین ظرفشویی در تجهیزات آشپزخانه

 

 

 


یکی دیگر از تجهیزات آشپزخانه که به صورت جفتی مناسب تر است، ماشین ظرفشویی می باشد. این لوازم نیز برای خانه های شلوغ، باعث صرفه جویی زیادی در وقت می شود. اگر فضای آشپزخانه اجازه تعبیه دو ماشین ظرفشویی را نمی دهد، یک کشوی اضافی به ماشین ظرفشویی کامل خود اضافه کنید.


۹. یخچال کم عمق در آشپزخانه

 

 

 


بسیاری از ما نگران جا دادن لوازم خانگی های بزرگ در دکوراسیون آشپزخانه خود هستیم. یکی از این لوازم ها یخچال ها هستند؛ که خوشبختانه امروزه نمونه های کم عمق، ولی عریض تر یا بلندتر تولید می شوند که می توانند با ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه شما مطابقت داده شده و ظاهر یکدست تری ایجاد کنند.


۱۰. فر بخار در تجهیزات آشپزخانه

 

 

 


این نوع فرها غذا را با گرمای بخار می پزند. این فرها طرفداران بسیاری پیدا کرده اند؛ چرا که رطوبت غذا را در هنگام پختن حفظ می کنند و از طرف دیگر روش پخت سالم تری ارائه می دهند. زیرا ویتامین غذا در پخت بخارپز نسبت به پخت خشک بیشتر حفظ می شود. البته نباید فر بخار جایگزین فر معمولی شود؛ به این دلیل که برخی از غذاها نیاز به پخت خشک یا سرخ شدن دارند.


۱۱ . کابینت لوازم برقی کوچک در تجهیزات آشپزخانه

 

 

 


یکی از تجهیزات آشپزخانه که علاوه بر دسترسی آسان شما به وسایل برقی کوچک در آشپزخانه، آن ها را از دید دور نگه می دارد و باعث می شود آشپزخانه شلوغ به نظر نرسد، کابینت هایی است که در سطح کانتر تعبیه می شوند. فقط در هنگام طراحی کابینت آشپزخانه به ابعاد وسایل برقی که استفاده می کنید، توجه نمایید